En Çok Okunan 10 Kişisel Gelişim Kitapları


Kişisel gelişim bir insanın toplumda kuvvetli ve randımanlı bir fert olması için şart olan en ehemmiyetli kavramlardan biridir. Bu konuda bizlere en çok yardımcı olan şey kişisel gelişim kitaplarıdır. Biz de “biraz oku sonra al” mantığından yola çıkarak, en iyi, en çok satan, en çok okunan 10 şahsi gelişim kitabının özet ve incelemesini sizlerle paylaştık.

 1. 1 Duygusal Zeka - Daniel Goleman


  Dr. Daniel Goleman , psikoloji alanında çığır açan bu kitabında, EQ’nun (duygusal zeka) IQ’dan daha önemli olduğunu kanıtlıyor. Duygusal zekayı, özbilinç, azim, dürtülerini frenleme, başkalarının duygularını paylaşabilme gibi özellikleri içeren bir zeka olarak tanımlıyor. Araştırma bulgularına göre, duygusal zeka yoksunluğu, kişinin aile yaşamından mesleki başarısına, toplumsal ilişkilerinden sağlık durumuna kadar birçok alanda çok kötü sonuçlar doğurabiliyor. Ancak, Dr. Goleman’a göre, duygusal zeka doğuştan gelen bir özellik değil. İnsan beyninin yapısı dolayısıyla, çocuklukta alınan duygusal dersler, yaşam boyunca davranış tarzını belirliyor.

  “Depresyonun en güçlü ve terapi dışında pek az kullanılan panzehiri ise, hayatı farklı görmek ya da yeni bilişsel çerçeve yaratmaktır. Bir ilişkinin bitişiyle kederlenmek ve “demek ki ben artık hep yalnız kalacağım” gibi düşüncelerle kendine acımak doğal olsa da, yılgınlık duygusunu arttıracağı kesindir. Bir an bunun dışına çıkarak ilişkinin o kadar da harika olmayan taraflarını ve ikinizin uyuşmayan yanlarını düşünmek yani kaybınızı farklı bir açıdan görmek üzüntünün ilacıdır.”

  Kitabın tamamını okumak için tıklayınız

 2. 2 Ferrari'sini Satan Bilge - Robin Sharma


  On yıl önce bir kitap yayınlandı ve milyonların yaşamını değiştirdi. Kariyerindeki başarısı, içindeki derin boşluğu gizlemeye yetmeyen ünlü avukat Julian Mantle'ın hikâyesini anlatan Ferrari'sini Satan Bilge, hayatta neyin önemli olduğuna ve sonunda gurur duyacağınız bir yaşam sürmenizi neyin sağlayacağına dair unutulmaz bir ders veriyor ve okurların refah, mutluluk ve iç huzuruna kavuşmalarını sağlayacak çözümler öneriyor.

  Kitabın tamamını okumak için tıklayınız

 3. 3 Savaşçı - Doğan Cüceloğlu


  E. E. Cummings der ki;

  Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada, kendin olarak kalabilmek, dünyanın en zor savaşını vermek demektir. Bu savaş bir başladı mı, artık hiç bitmez!...

  Anlamlı ve Coşkulu Bir Yaşam İçin Savaşçı kitabında böyle bir savaştan söz ediyoruz. Söz ediyorum değil, söz ediyoruz; çünkü kitabı Arif Bey’le beraber oluşturduk.

  Arif Bey kimdir?

  Arif Bey, bu kitapta benimle konuşan bir sınıf öğretmeni. O beni bulmadı, aslında ben onu buldum. Uzun zamandır öğretmenlere ulaşmak, onlarla bir diyalog başlatmak gereksinmesi duyuyordum. Arif Bey’i böyle bir aryışın sonucunda buldum.

  Arif Bey’in yüreğinde sıkıntı var. Çabalıyor. Anlamak istiyor, yapmak istiyor. Destek bulamıyor. Ve yalnız!...

  Kitabın tamamını okumak için tıklayınız

 4. 4 Her Şey Seninle - Mümin Sekman


  Çaresizlik öğrenilmiştir.

  Başarılı olmak da öğrenilebilir.

  Sende sandığından fazlası var!

  Gelebileceğin en iyi yerde değilsin.

  Yeni bir hayat için gereken, yeni bir akıldır.

  Doğru şeyi yapmak için yanlış zaman yoktur.

  Rüzgarı suçlamayı bırak, yelkenleri kullanmayı öğren!

  Seyirci koltuğundan sıkıldıysan, sahneye çık.

  Zirvede her zaman bir kişiye daha yer var.

  Her şey seninle başlar!

  Başkaları yapabildiyse, sen de yaparsın.

  Hayatta ya tozu dumana katarsın,

  Ya da tozu dumanı yutarsın.

  Seçim senin!

  Kitabın tamamını okumak için tıklayınız

 5. 5 Sadece Aptallar 8 Saat Uyur


  Kashna Felsefesi - Uyku
  Aklı başında olan hiçbir insan,
  ömrünün üçte birini yastığa bağışlamaz.

  Kitabın tamamını okumak için tıklayınız

 6. 6 Gerçek Özgürlük - Doğan Cüceloğlu


  Doğan Cüceloğlu, İyi Düşün Doğru Karar Ver adlı çok satan eserinden
  yola çıkarak yepyeni bir bakış açısıyla bu kitabı hazırladı.
  Gerçek Özgürlük, yaşamında kendisi olarak var olamayanlara düşünce ve
  davranışlarıyla dünyayı kucaklamanın yolunu gösteriyor.
  Üniversitesi öğrencisi Timur ile emekli profesör Yakup Bey tesadüfen
  tanışırlar. Yakup Bey, Timur’un gözlerinde duygu, düşünce ve
  davranışlarıyla yaşamı özgürce kucaklayamayan, özüne ulaşamamış bir
  gencin iç yalnızlığını ve burukluğunu görür. Timur, o karşılaşmadan sonra
  Yakup Bey’le yaptığı sohbetlerde bir özgürlük yolculuğuna çıkacaktır.

  Kitabın tamamını okumak için tıklayınız


 7. 7 %100 Düşünce Gücü - Jack Ensign Addington


  Evrenin en büyük gücüne sahip olduğunuzu biliyor musunuz? Bu güç düşüncedir.

  Yaşamınızı yöneten şey aslında düşünme biçiminizdir. Düşünme biçiminiz sizi başarıdan başarıya ya da tam bir başarısızlığa götürebilir; size sevgi ve mutluluk ya da yalnızlık ve sefil bir yaşam verebilir.

  Jack Ensign Addington ünlü bir hukukçu olmasının yanı sıra ruhsal bilimler üzerine de eğitim görmüş ve bu bilimi kendi yıllar süren derin inceleme ve araştırmalarıyla geliş tirmiş bir kişi. Yazar, insanın önünde gerçekten yeni bir ufuk açan bu kitabında Evrensel Akıl'ın bilgeliğini kullanabilmemizi sağlayacak, benliği sınırlayan düşünce kalıplarını ortadan kaldıracak, başarısızlığı olağanüstü bir başarıya dönüştürecek bilgiyi Ortak Bilinç'ten nasıl elde edebileceğimizi öğretiyor.

  Jack Ensign Addington söz ettiği prensiplerin geçerliliğini kanıtlamış bir uzman olarak, yanılmaz bir otoriteyle insanın mucizeyi gerçeğini gözler önüne seriyor.

  Evet, hayatınızı, geleceğinizi düşüncelerinizle yaratıyorsunuz!

  Kitabın tamamını okumak için tıklayınız.

 8. 8 Bir Çift Yürek - Marlo Morgan


  Bir Çift Yürek, Amerikalı bir kadının Avustralya’da yaşadığı ruhsal yolculuğun öyküsüdür. Göçebe kültürden Aborijinler eşliğinde, kabilenin kendilerini adlandırdıkları şekliyle, “Gerçek İnsanlarla“ birlikte dört ay süren ve çölü boydan boya katettikleri uzun bir yürüyüşe çıkar. Bu süre boyunca, çölün çorak coğrafyasındaki bitkiler ve hayvanlarla uyum içinde yaşamayı öğrenir. Olağandışı insanlardan oluşan bu toplulukla birlikte yaptığı yolculukta Morgan, bu insanların 50.000 yıllık kültürlerinin felsefesi ve bilgeliğiyle tanışır. Macerasının ilk gününden itibaren bu çetin yolculuğun zorluklarıyla mücadele etmek zorunda kalır. Dayanıklılığının hergün sınandığı bu zorlu yolculukta, karşılaştığı her zorlukla birlikte ruhu da değişime uğrar. Aborijinler onu, büyük bir alçakgönüllülükle kendilerinden biri olarak kabul eder ve onun şefkat dolu öğretmenleri olurlar. Öğretmenlerinden, her insanın eşsiz niteliklerini ve içsel ruhunu takdir etmeyi ve kutlamayı öğrenirken bir yandan da güçlü doğal şifa yöntemlerine tanık olup onların canlılarla ilgili farkındalıklarının ne kadar derin ve anlamlı olduğunu da anlamaya başlar.

  Bir Çift Yürek, yazarın kendi bastırdığı ilk basımından itibaren uluslararası bestseller olmuş ve tüm insanlığa eşsiz, zamanın derinliklerinden gelen güçlü bir mesaj iletmiştir. Eğer tüm varlıkların, aynı evrensel birliğin bir parçası olduğunu anlarsak, dünyamızı yokoluştan kurtarmak için halen geç kalmış sayılmayız. Varolan her şey inanılmaz derecede güzel ve hassas bir karşılıklı bağımlılık dengesinde bulunmaktadır. Eğer bu mesajı alabilirsek, o zaman bizim yaşamlarımız da Gerçek İnsanlar’ınki gibi bu yüce amaçla dolabilir.

  Kitabın tamamını okumak için tıklayınız.

 9. 9 Tehlikeli İnsanların Beden Dili


  Bugünlerde her gün yeni bir trajediyle uyanıyoruz. Sıradan halka karşı sıradan insanlar tarafından küçük küçük bir sürü kötülük yapılıyor. İş yerlerinde, ailelerde, komşularda, lokantalarda, kafelerde tehlikeli insanlar var. Bunlar manipülatif davranışlarla zehirlerini akıtıyorlar.
  Emekli FBI ajanı Joe Navarro en yaygın 4 tehlikeli insan tipini tanımanın yollarını öğretiyor: Narsist, Yırtıcı, Paranoid ve Duygusal Olarak Dengesizler.
  Kendinizi ve ailenizi bu tür insanlardan korumak ve kurban olmamak için için bilmek, öğrenmek zorundasınız. 

  “Temel bir hayatta kalma rehberi.”—Mike Rocha, ABD Gizli Servisi

  “Her kadın bunu okumalı."—Dr. Wendy Walsh

  “Şiddet riskini bertaraf etmek için pek çok alet ve kitap bulunmakta, ama çok azı elinizdeki kitap gibi günlük hayatta işe yarıyor.” —Michel St-Yves

  “Güven, dolandırma ve aldatmaca döngüsünün tuzaklarına düşmemek için, kurbanlarının kanını sömüren soğukkanlı duygu sömürücüler ortaya çıkınca çanların çalması için herkes bu kitabı okumalı." —Werner U. Spitz

  “Navarro pek çok hayatı duygusal ya da mali açıdan enkaza çeviren zehir dolu insanlara karşı gözünüzü açıyor." —Laura Urquiza

  Kitabın tamamını okumak için tıklayınız.

 10. 10 Aklını En İyi Şekilde Kullan - Tony Buzan


  Psikolog, eğitimci ve şair olan Tony Buzan’a göre “Beyniniz uyuyan bir dev gibidir.” Kitapta, beynin sağ ve sol yanının yanı sıra beynin alt ve üst kısımlarına, hızlı okuma ve not tutma tekniklerinden de özel hafıza sistemlerine kadar örneklerle birlikte oldukça kapsamlı bilgilere yer veriyor. Normalde beyin kapasitemizin çok küçük bir kısmını kullandığımız, artık oldukça yaygın bir bilgi. İşte bu kitap geri kalanın kullanılmayan muazzam gücünü geliştirmek için bir rehber niteliği taşıyor.

  “Yunanlıların başta edebiyat ve felsefe olmak üzere pek çok alanda öncü olduklarını biliyoruz tarihten. En ünlü felsefecisi olan Aristo, hafıza konusunda bir araştırma yapmış ve vardığı sonuç hakikaten şaşırtıcı. Aristo, algı ve hafıza merkezinin kalpte yer aldığına kararını vermiş! Ve bu durum Rönesans’a kadar devam etmiş, sonrasında kafada yer aldığı ortaya çıkmış.”

  Kitabın tamamını okumak için tıklayınız.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan 10 Kişisel Gelişim Kitapları

Giriş Yap

Topluluğumuza katılın!

Hesabın yok mu?
Kayıt Ol

Şifreni Resetle

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Neokusam Topluluğuna Katılın

Captcha!
Geri dön
Giriş Yap
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Açık Liste
Açık Liste
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı