En İyi 10 Bilim Kurgu Kitabı

Şimdiye kadar yazılmış dünyada en başarılı ve en çok okunan kitaplar arasından seçtiğimiz en iyi 10 bilim kurgu kitabını sizler için derledik.


Bilim kurgu, yakın veya uzak gelecek ile ilgili öykülerin bugün olası olmayan bilim ve teknoloji unsurlarını da kullanarak oluşturulmasıdır. Bilim kurgu; tiyatro, televizyon dizisi, sinema gibi sanatın birçok dalında işlenebilir. Bu yazımızda bilim kurgunun kitap kısmıyla ilgileneceğiz. Şimdiye kadar yazılmış dünyada en başarılı ve en çok okunan kitaplar arasından seçtiğimiz en iyi 10 bilim kurgu kitabını sizler için derledik.

 1. 1 Otostopçunun Galaksi Rehberi


  5 kitaplık bir seriden oluşan Otostopçunun Galaksi Rehberi, ismini ilk defa 1978 seneninde duyurdu. Bir radyo programı olarak yayınlanmaya başladı ve hemen peşinden kitap, dizi ve sinema serilerine uyarlandı. Douglas Adams’ın her şeyle bizzat kendi ilgilendiği bu çalışmalar arasında havlu serileri dahi bulunuyor. Kitap konusu ve yazarın dili gereği her yaştan kitlenin kolayca okuyabileceği bir roman. Yeniden her takım kitaplarda olduğu gibi, Otostopçunun Galaksi Kılavuzu’nin de tadını tam manasıyla alabilmek için, serinin tamamını okumanızı öneririm.

  Bilimkurgu yazının benzersiz ismi Douglas Adams'ın hemen hemen dünyanın tüm dillerine çevrilmiş dizisi Otospotçunun Galaksi Kılavuzu BBC'de radyo oyunu olarak yayınlanışının hemen peşinden büyük bir okur kitlesine erişerek popülerliğini hiçbir zaman yitirmeyecek bir kült haline geliyordu.
  Galaksinin haritası dahi çıkarılmamış ücra bir köşesinde, gözlerden uzak bir güneşin yörüngesinde, tamamıyla ehemmiyetsiz küçük bir seyyare döner. Gezegenin maymundan gelen halkı çoklukla mutsuzdu. Ağaçlardan inmekle büyük hata yaptıklarını düşünenlerin sayısı gün geçtikçe artıyordu. Bazıları ağaçlara çıkmanın bile hamle olduğunu ve ummanlardan katiyen ayrılmamış olmaları gerektiğini söylüyordu. Sonra adamın birinin, sırf farklık olsun diye bundan böyle halka nazık davranmanın ne kadar iyi olacağını ifade ettiği için bir ağaca çivilenmesinden takriben iki bin sene sonra, bir perşembe günü, o ehemmiyetsiz seyyare bir kestirme yol uğruna yok olup gidecekti. Fakat bilinmeyen gerçek şuydu ki seyyarenin yaratılış emeli sadece Son Soruya yanıt bulmak için yapılan bir deneydi...

 2. 2 Cesur Yeni Dünya


  Özgün isimi Brave New World olan Cesaretli Yeni Dünya, Aldous Huxley tarafından kaleme alınan bir romanıdır. Spekülatif, ütopyacı, distopyacı bilim kurgu kategorisine giren kitap, küçük yaştaki okuyucularımızın da alakasını çekmektedir. Huxley’in 1932 seneninde yazdığı bu yapıtla yazara hayranlığınız kat kat artıyor. Muhteşem kalemi ve üstün öngörü becerisi sayesinde, ileride yaşanacak dünyayı betimlemektedir.

  "Cesaretli Yeni Dünya" bizi "Ford'dan sonra 632 seneye" götürür. Bu dünyanın cesaretli insanları kapısında "Cemaat, Özdeşlik, İstikrar" yazan Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi'nde üretilirler. Kadınların döllenmesi yasak ve ayıp olduğu için, "annelik' ve 'babalık' pornografik birer kavram olarak görülür Toplumsal istikrarın temel garantisi olan şartlandırma hipnopedya -uykuda eğitim- ile sağlanır. Hipnopedya sayesinde herkes mutludur; herkes çalışır ve herkes eğlenir. "Herkes herkes içindir."
  "Cesur Yeni Dünya"nın ehemmiyeti sadece ardılları için bir standart oluşturması ve kötümser bir gelecek tasarımının kuvvetli tasvir etmesiyle değil, bu arada 'fert yok edilse de süren serüveninin' sağlam bir üslupta anlatılmasıyla da alakalı. Huxley, eserini ütopa ananesinin kuru anlatımının dışına çıkarıp 'iyi edebiyat' kategorisine yükseltiyor.

 3. 3 Bin Dokuz Yüz Seksen Dört


  İngiliz yazar George Orwell’in 1949 seneninde yayımlanan ve kısa müddette kült mevkisine ulaşmış yapıtı 1984, 1949 seneninde yayımlanmıştır. Distopya türünde bir roman olan 1984, “Büyük Birader”, “Düşünce Polisi”, “101 Numaralı Oda”, “2+2=5” gibi çeşitli terminolojileri ve kavramları günümüz lugâtına katmıştır. George Orwell kitapları arasında en çok bilinen yapıttır.

  Romanın isimi “Avrupa’daki Son Adam” ismiyle yayımlanmak istenmiştir lakin Orwell’ın yayıncısı başarılı bir pazarlama taktiğiyle kitabın ismini Bin Dokuz Yüz Seksen Dört olarak değiştirmiştir.

  Roman, II. Dünya Savaşı’ndan sonra oluşan totaliter rejimlere ağır bir tenkit niteliğindedir ve romandaki alegoriler ve simgeler bu totaliter devletleri işaret etmektedir.

  George Orwell 1984 kitap özeti kısaca belirtilmek gerekirse romanın dünyası üç ayrı rejimle yönetilmektedir: Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya... Sovyetler Birliği’ni andıran Okyanusya, düşünmeden itaat eden  ve Büyük Birader isminde birine bağlılıkları olan halkın yaşadığı devlettir. Toplumdaki tüm insanların hareketleri, düşünceleri ve davranışları izlenmektedir. Bir yeraltı örgütü olan karşıt görüşlü özellikteki Kardeşlik ve bu örgütün öncüsü Goldstein, bu toplumun düşmanı olarak görülür. Romanın baş karakteri Winston’ın çeşitli olaylara dahil olmasıyla roman, okuyucuların akıllarında birtakım sual işareti bırakacaktır: Büyük Birader ve Goldstein harbiden yaşıyorlar mıdır?

  Can Yayınları’yla özdeşleşmiş kitaplardan biri olan 1984, Utku Lomlu’nun minimalist kapak çalışmasıyla günden güne artan bir okuyucu kitlesi edinmektedir. Yapıtın çevirisinde Hayvan Çifliği’nde olduğu gibi yeniden Celal Üster bulunmaktadır.

  Yapıt, her ne kadar Aldous Huxley’nin Cesaretli Yeni Dünya isimli yapıtı ile beraber distopik roman alanında en iyi bilinen kitaplar olsa da distopya türünün yaratıcısı Rus yazar Yevgeni Zamyatin’dir ve yazarın kitabı “Biz” (1920); 1984’ün, Cesaretli Yeni Dünya’nın ve Ursula K. Le Guin’in Mülksüzler isimli yapıtının esin kaynağıdır.

  Kitabı sesli olarak dinlemek için tek yapmanız gereken, videoyu başlatmak 🙂

 4. 4 Fahrenheit 451


  Guy Montag işini seven bir itfaiyeciydi. On senedir kitap yakıyordu. Gecenin bir yarısında yola çıkışlarını, alevlerin kitapları yutuşunu hiç sorgulamamıştı... Hiç sorgulamamıştı, insanların korkusuzca yMülksüzleraşadıkları bir geçmişi anlatan o 17 yaşında olan genç kızla karşılaşana dek... Montag'ın hayatındaki bütün yanlışlar doğrularla yer değiştirir o andan sonra... İşini, eşini, yaşayışını yeni bir gözle değerlendirir. Önünü alamadığı duyguları onu, katiyen düşünemeyeceği şeyler yapmaya iter. Sansüre, totaliter idarelere, kültür endüstrisine ve uzunca bir müddettir sürdürdüğümüz hayat tarzına yönelik en keskin tenkitlerden biri. Okuyun ve kendinizi yeni baştan kurun.

 5. 5 Mülksüzler


  Ütopik bir bilim kurgu romanı olan Mülksüzler, 1974 seneninde yazıldı. 335 sayfadan oluşan kitapta betimlemeler çok başarılı bir şekilde kullanılmış. Komünizm ve sosyalizm kavramları arasındaki farklardan bahseden kitap, bilim kurgu dalının en büyük ödülleri olan Hugo ve Nebula ödüllerine layık görüldü. Altı çizilecek ve alıntı yapılacak bir hayli satırın olduğu yapıt kapitalist etrafların tenkit oklarına maruz kaldı. 

  Mülksüzler Kitabının Özeti

  Ursula K. Le Guin tarafından yazılan Mülksüzler romanı uzun bir müddet bilim kurgu kategorisine katılmadı. Ülkemizde ise bu tür arasına ilave etmesi 1990’lı senelerde olmuştur. Romanda Anarres ve Urras olmak üzere iki değişik dünya vardır. Hikaye ise biri anarşist, ötekisi kapitalist olan bu iki devlet arasında geçmektedir. Anarres zor koşullarda hayatlarını sürdürmek zorunla olan bir dünyadır. Urras’ta yaşayanlar ise zıddı toprakları oldukça randımanlı, çok rahat bir hayat süren millettir. Bir tarafta doğrunun ve adaletin peşinde koşan, eşitliğe inanan, eğitime ve kalkınmaya ehemmiyet veren bir ulus; diğer tarafta cahil, meraksız fakat tabiata saygılı bir ulus var. Birbirine tamamiyle tam ters olan bu iki dünya duvarlarının, katiyen geçilmemesi gerektiğine inanılıyor. Günün birinde bir bilim insanı hem merakına yenilip hem de kendi çalışmalarına katkı sağlaması yerine, Anarres’ten çıkıp Urras’a gidiyor. Din, tarih, cinsellik, kaideler, özgürlük, devrimcilik gibi konulara değinen kitap, bu iki dünya arasındaki farkları anlatarak okuyucuyu muhteşem bir bilim kurgu yolculuğuna çıkarıyor.

 6. 6 Olasılıksız


  Adam Fawer tarafından kaleme alınan ve 2005 yılında yayınlanan Olasılıksız, son yılların en çok okunan ve beğenilen kitapları arasında yer alıyor.Polisiye tarzında bir bilim kurgu romanı olan İhtimalsiz, yayınlandığı ilk günden bu yana kitapseverlerin beğenisini kazandı. Bunun altında ise elbette hem yazarın ustalığı hem de romanın muhteşem kurgusunun tesiri yatıyor.

  Olasılıksız Kitabının Özeti

  Romanın kahramanı David Caine epilepsi hastası ve ihtimalleri hesaplama becerisi çok fazla gelişmiş biridir. Bu becerinini kumarda kullanmak ister ve tüm kumar oynayanların yaşadığı gibi bir müddet sonra kaybeder ve ciddi bir borca girer. Bunun yanında bir araştırma için denek olarak kullanılır. Bir yandan parasını isteyen adamlar, diğer yandan David’in Laplace’in iblisine dönüştüğünü bilen bir grup insan peşine düşer. 

 7. 7 Karanlığın Sol Eli


  "Bilimkurgu"nun en ehemmiyetli iki ödülü olan Hugo ve Nebula'yı kazanarak kısa vakitte türünün klasikleri arasına giren Karanlığın Sol Eli, dünyamıza çok benzeyen Kış isimli bir seyyarede geçer. Bu seyyarede sene en sıcak vakitlerinde dahi yarı-kutup abuhavası yaşanır ve tüm sakinleri çift cinsiyetlidir (androjen). Cinsel kimliğin bir statü veyahut güç aracı olarak kullanılmadığı bu seyyarede kişiler sene belli bir döneminde o anki hormonal vaziyetlerine göre erkek ya da kadın olmaktadırlar. Öyle ki, birkaç çocuk doğurmuş bir ana daha sonra başka çocukların babası olabilmektedir. "Arkadaşlık" ve "sevgililik" arasındaki "boşluk" manasızlaşmış; insan düşüncesini belirleyen düalizm eğilimi azalmış; insanlığın kuvvetli/zayıf, savunucu/savunan, hükmeden/hükmedilen, sahip olan/sahip olunan... ve benzeri ikiliklerini oluşturan temeller zayıflamış gibidir. Cehaletin, şimdinin, mevcudiyetin ilerlemeden daha gözde olduğu bir seyyaredir Kış.

  Bir gün Kış'a uzaydan bir erkek elçi gelir ve onların da katılmasını istediği bir seyyareler birliğinden söz eder... Elçinin gelişiyle beraber yerli ile yabancı, erkek ile dişi, benzerlik ve benzemezlik, parça ile bütün arasındaki ilişki ve ikilemler insanlardaki karşılıklarını bulup yaşamaya başlar...

  Zihni kapasitesini zorlayan hayaller kurmayı hâlâ sevenler için...

 8. 8 Denizler Altında Yirmi Bin Fersah


  Dünyanın dört bir yanındaki denizlerden acayip haberler geliyor… Anlatılanlara bakılırsa; kimsenin gerçekte ne olduğunu bilmediği bir deniz canavarı, dünya denizlerinde dehşet salmış vaziyette. Akıl sır ermez bir hızla hareket ederek dünyanın bir o ucunda bir bu ucunda görülüyor, ışıklar saçarak yüzeye çıktığında ise koca gemileri tek bir darbeyle hiç zorlanmadan denizin karanlık ve soğuk sularına gömüyor.

  Bu vaziyete bir bitirilmesi gerektiğini düşünenler çoğunlukta. Gizemli canavarı avlamak için bir savaş gemisi görevlendiriliyor ve deniz araştırmacısı Profesör Aronnax ile tanınmış kişi zıpkıncı Ned Land'ın da dâhil olduğu donanımlı bir ekip denize açılıyor. Acaba bu görevde başarılı olup dünya denizlerini cehenneme çeviren bu canavarın ardındaki gizem perdesini aralamayı muvaffak olabilecekler mi?

  Jules Verne'in (1828-1905) en çok bilinen romanlarından biri olan Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, yayımlandığı 1870 seneninden bu yana en çok okunan kitaplar arasında bulunmayı sürdürmüş, bir hayli dile çeviri edilmesinin yanı sıra pek çok defa sinema ve televizyona da uyarlanmıştır.

 9. 9 Labirent: Ölümcül Kaçış


  4 kitaptan oluşan Labirent serisinin birinci kitabı olan Ölümcül Kaçış, 408 sayfadan oluşuyor. James Dashner tarafından 2009 yılında kaleme alınan kitap gençlik ve çocuk edebiyatı kategorisinde yer alıyor. Kitap kalın olmasına rağmen bir iki günde okuyup bitirmenizi sağlayacak bir akıcılığa sahip. Gizem yönü oldukça fazla olan kitabın, sinemaya uyarlanmış hali de çok ilgi gördü. Aksiyon ve maceranın yoğun olduğu romanda, az da olsa romantizm ve dramatik satırlara rastlıyorsunuz.

  Özeti
  Thomas bir asansörde uyandığında hatırlayabildiği tek şey ismidir. Ailesini, evini veya oraya nasıl geldiğini anımsamamaktadır. Zihni bomboştur. Asansörün kapıları açıldığında Thomas kendini Kayran isimli, devasa taş duvarlarla çevrili geniş bir alanda ve bu
  rada yaşayan çocukların arasında bulur. Tıpkı Thomas gibi Kayranlılar da oraya neden ve nasıl geldiklerini bilmemektedir. Tek bildikleri çevrelerini saran labirente çıkan taş kapıların her sabah açılıp her akşam kapandığı ve her otuz günde bir aralarına yeni bir çocuk katıldığıdır. Kimse Kayran'da kalmak istemese de kurtulmak imkânsız görünmektedir. Yine de Thomas'ın içinde bir his, çıkış yolu bulabileceğini söylemektedir. Ama bunun için zihninin derinlerinde yatan sırları açığa çıkararak labirentin gizemini çözmesi gerekecektir.

 10. 10 Ender'in Oyunu


  On bir yaşındaki bir çocuk, 'Kimse kendi hayatını kontrol edemez; elinden gelenin en iyisi sana iyi insanlar, sevdiğin insanlar tarafından verilen rolleri yerine getirmeyi sevmek,' diyebiliyorsa, onun Dünyayı kurtarması şaşırtıcı olmasa gerek. 

  Elinizdeki bu kitap bilimkurgu tarihinin en önemli metinlerinden biri olarak kabul edilen Ender Serisi'nin ilk kitabıdır. Bilimkurgu edebiyatının en önemli iki ödülünü, Hugo ve Nebula ödüllerini aynı anda almış ve yayınlandığı günden bu yana çok satanlar listesindeki yerini koruyarak Tüm Zamanların Best Seller'i olarak nitelenmiştir. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En İyi 10 Bilim Kurgu Kitabı

Giriş Yap

Topluluğumuza katılın!

Hesabın yok mu?
Kayıt Ol

Şifreni Resetle

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Neokusam Topluluğuna Katılın

Captcha!
Geri dön
Giriş Yap
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Açık Liste
Açık Liste
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı