Oksuz Kirpi – Hüdayi Can


Hüdayi Can’ın Müstear Yaşamak ve Firuze: Cama Vuran Kelebek’ten sonra üçüncü romanı (Çevirdiği romanları ayrı tutuyorum.) Oksuz Kirpi’yi okudum. Minik bir roman. Sütun Yayınları’nın yaptığı güzel işlerden biri daha Oksuz Kirpi.
Yazarın Yağmur Dergisi’nde çıkan Tatarlı Günlüğü yazılarını zevkle okuyorum. Oksuz Kirpi de yine ekseriyetle günlüklerden oluşuyor. Müstear Yaşamak da mektuplarla kurgulanmıştı. Yani olayı bölünmüş metinlerle aktarmak gibi bir tarzı var Hüdayi Can’ın.
Aynı mekanda yaşayan farklı sıkıntıların iki ayrı insanını oldukça sade ve akıcı bir dille anlatıyor kitap. Özge ve Sümayra’yı.

Özge üniversite sınavına hazırlanan, ailesiyle sıkıntılar yaşayan ve dahi başı aşk derdiyle hoş olan bir öğrenci. Sümeyra yurt dışında yetişmiş bir İngilizce öğretmeni. Türkiye’de ilk hayat tecrübesini tadarken o da bir yığın gelgitle boğuşuyor.
İkilinin ortak yanları ise günlük tutmaları.
Okuyucu iki kahramanımızın dertlerini birbirine anlatmalarını bekliyor roman boyunca. Paralel akan iki suyun kesişmesini bekler gibi bu iki dertli insanın birbirlerine dertlerini paylaşmasını arzuluyorsunuz. Sonunda

ise… (sonunu söylememi beklemiyorsunuz inşallah;) ) Ama “Bu da geçer sultanım!” diyen Ali Şir Nevai’nin ruhuna selam gönderiyoruz.
Minik bir roman. Çanta boy denen ebat olsa gerek. Bu iyi bir pazarlama tekniği. Çantada yahut büyükçe bir cepte rahatlıkla taşınabilir. Son dönemlerde birçok yayınevi romanlarını biz hamburger çağı insanlarına böyle sundu. NT’lerde görmüşsünüzdür Sütun Yayınları da böyle bir stantla okuyucusuna ulaşmaya başladı. Hamburger, pide deyip küçümsediğimi zannetmeyiniz bu çok orijinal ve faydalı bir sunum…
Hüdayi Can bir öğretmen. Bildiğim kadarıyla uzun yıllar yurt dışındaki okullarımızda çalıştıktan sonra birkaç senedir Türkiye’de. Zannediyorum romandaki Cumali Hoca da kendisi. Eğitim dünyamızın önemli bir problemi işlenmiş romanda.
Oksuz Kirpi lise çağındaki birçok öğrencinin kendi kaygılarını, sıkıntılarını bulabileceği bir roman.
Bu değerli kalemden iyi bir okuyucusu olarak her zaman kalıcı, kaliteli ve edebiyat dolu işler bekliyoruz.

Oksuz Kirpi
Hüdayi Can
Sütun Yayınları
Roman

alıntıdır.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oksuz Kirpi – Hüdayi Can

Giriş Yap

Topluluğumuza katılın!

Hesabın yok mu?
Kayıt Ol

Şifreni Resetle

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Neokusam Topluluğuna Katılın

Captcha!
Geri dön
Giriş Yap
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Açık Liste
Açık Liste
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı