Öykü Okumak İçin 6 Geçerli Sebep


Okuma alışkanlığının az olduğu ülkemizde öykü okuyuculuğuna önem verilmelidir. Bilhassa de okuma alışkanlığı edinemeyenlerin, vakit bulamıyorum diyenlerin başlaması gerekir. Okumak dendiğinde akla ilk gelen roman olsa da, öyküler kısa kısa ve daha çok roman okumak gibi bir tesir yapar bir yerde. Fakat önyargılar sayesinde öykücülük hak ettiği değeri alamamış, romandan alından tat alınamaz sanmış, kendine has okurları ile ayrı bir yerde kalmıştır. Öyküler insanın kendini daha kolay içine yerleştireceği, daha aktüel, daha bağlayıcı, daha içten olabilir, sizi daha büyük yapıtlara de hazırlarlar. İşte öykü okumak için 6 sebep:

1. Çoğu insanın kitap okumamaktaki  sebebi okuyacak zaman bulamıyor bahanesidir. Bu insanlar  okumaya başladıkları bir kitabı bitirebileceklerine inanmazlar. Fakat Öyküleri bir oturuşta bitirebilirsiniz. Böylelikle zamansızlıktan yakınma olanağınız da olmaz. Toplu taşıma araçlarında giderken, bir kuyrukta sıra beklerken veya öğle molasında çayınızı içerken bir yandan da öykü okuyabilirsiniz.

2. Bir kitabı bitirmek, bir hikayede sona varmak garip bir haz verir okura. Konu öykü olduğunda bu hazza erişmek çok daha kısa sürer.

3. İnsanlar uzun müddette okudukları bir kitaptan sonra, üzerlerine çöken yorgunluğu da düşününce, bir sonrakine başlamak ile ilgili pek hevesli olmazlar çoğu kere. Fakat öyküler öyle değildir. Öykünün tadı damağınızda kalır. Öyle ki bir sonrakini okumaya başlamak için arzu ve enerji dolu olursunuz.

Türk öykücülüğünün dönüm noktalarından Sait Faik Abasıyanık ile başlamalı ve yapıtlarındaki muazzam tadı almalısınız.

4. Öykü okumak yeni yazarları keşfetmek ya da önceden okumadığınız türleri tecrübe etmek için iyi bir yoldur. Sırf nasıl yazdığını merak ettiğiniz için bir yazarın 600 sayfalık romanına başlamaktansa önce – varsa- öykülerini okumak o yazarın tarzını ve dilini daha tez kavramamızı sağlar.9 ciltlik bir fantastik konulu seriyi uzun olduğundan dolayı okuyup okumama arasında kalıyorsanız bunun yerine fantastik öykülerle başlamanızı tavsiye ederiz. 

5. Öyküler romanlar arasında mükemmel duraklar yaratabilirler okurlarına. Hikayesinin derinliği ve kuvvetiyle bizi uzun bir yolculuğa çıkaran bir romanın hemen peşinden aynı yoğunlukta başka bir romana geçmek o kadar da kolay olmayabilir. Bu yüzden öyküleri sıkılmadan bir solukta okuyabilirsiniz. 

6. Öyküler okuma alışkanlığı kazanmak isteyenler için güzel bir başlangıçtır. Hem gözünüzü korkutmazlar hem de hızlı okunan tabiatlarıyla adım adım bir okuma alışkanlığı edinmenize yardımcı olurlar.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öykü Okumak İçin 6 Geçerli Sebep

Giriş Yap

Topluluğumuza katılın!

Hesabın yok mu?
Kayıt Ol

Şifreni Resetle

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Neokusam Topluluğuna Katılın

Captcha!
Geri dön
Giriş Yap
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Açık Liste
Açık Liste
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı