Postmodern Dünyada Kıbleyi Bulmak

Sizlere Müslüman bir İngiliz alimi/entelektüeli ve kitabını tanıtmak istiyordum.


Abdulhakim Murad (Tim J. Winter) 1960 doğumlu. Çeyrek asır önce Kahirede Arapça ve İslami ilimler tahsili sırasında ihtida etmiş. Cambridge Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde İslam üzerine dersler veriyor. Ben Abdulhakim Muradı Postmodern Dünyada Kıbleyi Bulmak adlı kitabı ile tanıdım. Kitap çeşitli konferanslarda verilmiş tebliğlerden oluşuyor. Dolayısı ile dil ve üslup bakımından biraz ağır, ama donanımlı bir okuyucu kitapta faydalanabileceği birçok nokta bulacaktır.

T.J.Winterden bahsetmişken mühtedi kelimesi ve çağrıştırdığı anlam üzerine de birkaç kelime söyleyeyim. Mühtedi denince birçok atadan müslüman, bir yabancı ile, öteki ile karşılaştığını düşünür. Halbuki İslamı seçen bir kişi o andan itibaren bizim can kardeşimizdir. İhtidanın üzerinden uzun yıllar geçmiş olsa da yine de mesafeli davranırız, buna hiç de hakkımız olmadığı halde. Hele vitrine çıkarmalar yok mudur ? Falanca meşhur kişi de İslamı tercih etti diyerek nereden icap ediyorsa ucuz reklam da yapmaya çabalarız. Ama buna rağmen yine de aramıza mesafe koymayı de ihmal etmeyiz. Ne kadar da yanlış bir davranış. Bu davranışın bir müslümana yakışmadığını herhalde ayrıca anlatmaya gerek yok.

Yeniden A.Murada dönecek olursak biraz burun kıvırılarak bakılan mühtedi sıfatından kurtulup Müslüman Alim olarak hatırlanmayı fazlasıyla hakediyor. Arapçaya, Türkçeye ve Osmanlıcaya olağanüstü derecede vakıf. Gazalinin önemli eseri İhyanın çeşitli bölümlerini İngilizceye çevirmiş. Yukarıda da belirttiğim gibi halen, Cambridge Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde İslam üzerine dersler veriyor.

Kitap 10 adet makaleden/tebliğden oluşuyor. Ama bu makalelerden bazıları yazarın özel izniyle Karakalemin internet sitesinde yayınlandı. Sırasıyla makalelerin isimlerini ve linklerini vereyim: Modernitenin sonunda inanç da inancın tarihsel bir fotoğrafını çekiyor ve modernite ile inancın ilişkisini inceliyor. Bir işaret olarak yeni binyıl da Müslüman dünyayı yeni binyılda bekleyen sorunları, buna mukabil avantajları belirtiyor ve geleceğe dönük tahminlerde bulunuyor. İslam Irigaray ve cinsiyetin yeniden tanzimi adlı uzun makalede de İslam, kadın ve feminizm konusunda nefis bir manifesto sunuyor. Sakın bu yazıyı uzunluğuna bakarak atlamayın. Bağnazlığın sefaletinde ise İslam dünyasındaki aşırılıkları tahlil ediyor ve nerelerde hata yapıldığı anlatıyor. Temel ilke olarak sünnet başlıklı yazısında da sıkı bir Batı eleştirisi yapıyor ve Müslümanların sünnete olan bağlılıklarının ve Hz. Peygamberin yaşantısını örnek almalarının önemine ve fıtrî avantajına dikkat çekiyor. Bu makalenin sonunu şöyle bitiriyor Winter :

Sünnet, benlik davasından uzaklaşma halidir, dünyanın durumunu kararttığı gözlenen kendine güvenden uzak durma halidir. Allahın izni olmadan bir yaprak bile düşmez. Son tahlilde, herşey iyidir. Kâinat ve tarih, iyi ellerdedir.

Resûlullahın itikadı böyle idi. Bizim itikadımız da böyle olmalıdır. Aramızda, bir yandan ahlâkî çöküntüye, bir yandan da paniğe, anlamsızlığa ve ifratın çirkin biçimlerine yol açan çok fazla hüzün ve keder var. Kaldı ki, ifratın Kâbenin bizi davet ettiği huzur ve güzellikle hiçbir ilgisi yoktur. İslâm, hikmet ve dengeyi emreder. Orta yoldur. Ve hangi halde olursak olalım bizim için her zaman erişilebilir olduğu gibi, uygulanabilir bir konumdadır da. Bugünün dünyasında biz talihli bir ümmetiz. Talihliyiz, çünkü Batılılardan ayrı olarak, hâlâ güzelliğe odaklanmış haldeyiz. Başka bir deyişle, herşeye rağmen, ne olduğumuzu yahut ne olmamız gerektiğini biliyoruz.

  1. Kitapta bulunan diğer beş makale de sırası ile şöyle: Ailenin Çöküşü, Hidayet: Büyük Misakın Uzantısı Dindar Ötekiyi tasvip etmek, Müslüman ve İngiliz ve son olarak Mezhep karşıtlığı problemi
  2. Makalelerin tamamı ele aldığı konuyu derinlemesine inceliyor. Söylediğim gibi üslup ağır gelebilir ama literatüre aşina olanlar zorluk çekmeyeceklerdir. Batı dünyasının düşünce ekolleri üzerinde de ciddi bir birikime sahip olan A.Murad, makalelerinin her satırına bu birikiminin izlerini sindirmiş.

Modernist saldırı altında kalan müslümanlar bu saldırılara cevap üretmekte zaman zaman zorlanıyorlar. Bunun en büyük sebeplerinden birisi kendi geleneklerinden haberdar olmamaları. Ama en az bunun kadar etkili bir diğer sebep de modernitenin düşünsel altyapısını, açılımlarını, fayda-zarar analizlerini, krizlerini, insana ve doğaya maliyetini bilmemeleri.

A.Muradın analizleri, sağlıklı bir medeniyet karşılaştırması yapmamızı da sağlıyor.

Entelektüel derinliğe sahip batılı bir alimi, Bir İngiliz Alimi ni tanımak istiyorsanız A.Murad ile tanışın derim.

[ A.Muradın İslam modernite ve kadın bağlamında İki Feminizm arasında başlığıyla Karakalemde yayımlanan nefis makalesinin bir değerlendirmesini yapmıştım. Ona da buradan ulaşabilirsiniz. ]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Postmodern Dünyada Kıbleyi Bulmak

Giriş Yap

Topluluğumuza katılın!

Hesabın yok mu?
Kayıt Ol

Şifreni Resetle

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Neokusam Topluluğuna Katılın

Captcha!
Geri dön
Giriş Yap
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Açık Liste
Açık Liste
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı