Fakir Baykurt Öykü Yarışması

avatar

neokusam.org

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması ‘’Herkesin bir öyküsü vardır” sloganı ile bu yıl da edebiyatseverleri bir araya getiriyor. Okuma – yazmaya olan ilginin artmasını amaçlayan etkinliğin detayları aşağıdaki gibidir.

YARIŞMAYA KATILMA ŞARTLARI:

1-1. Kategori: Ortaokul (10-14 yaş)

Adaylar yarışmaya sadece bir öyküyle katılabilirler.

 1. Kategori: Lise (15-19 yaş)

Adaylar yarışmaya sadece bir öyküyle katılabilirler.

 1. Kategori: Yetişkinler Kategorisi 1 (Ortaokul – Lise öğrencisi olmayan, 18 yaş üzeri ve bugüne kadar öykü kitabı yayımlanmamış olanlar)

Adaylar yarışmaya sadece bir öyküyle katılabilirler.

 1. Kategori: Yetişkinler Kategorisi 2 (01.01.2020 – 15.02.2021) tarihleri arasında yayımlanmış olan bir öykü kitabıyla katılabilirler)

2- Yarışmacı bir A4 kâğıdını aşmayan özgeçmişini, nüfus cüzdanı fotokopisini ve bir adet fotoğrafını küçük zarfa koyarak teslim edecektir. Küçük zarfın içinde bulunan özgeçmişte adayın yaşı, açık adresi, telefon numaraları ve e-posta adresi mutlaka yazılmalıdır. Küçük zarfın üzerine sadece yarışma kategorisi yazılacaktır. Adresi ya da yaş gurubu belirlenemeyen öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Öykülerde, öykü yazarının kimliğini belirten hiçbir bilgi bulunmayacaktır.

3- Yarışmaya katılacak öyküler ve özgeçmiş; 12 punto ile Times New Roman karakterinde, hem kâğıt, hem de CD’ye kaydedilmiş biçimde hazırlanacaktır. Özgeçmiş, bir adet vesikalık fotoğraf ile küçük bir zarf içine konacak olup küçük zarfın üzerinde sadece yarışma kategorisi belirtilecektir. Öyküler (5 nüsha olarak), küçük zarf ve CD büyük zarfın içine konarak tek zarf halinde teslim edilecektir.

4- Öykü konusu serbesttir.

5- Öykülerin uzunluğu 1,5 satır aralığıyla 5 (A 4) sayfasını geçmeyecek boyutta olacaktır.

6- 4. Kategoride (yarışmaya öykü kitabı ile) katılacak olan yarışmacılar 5 adet öykü kitabı ile yarışmaya başvuracaktır. 5 adet öykü kitabı, 1 A4 kağıdını aşmayan özgeçmişi ve nüfus cüzdan fotokopisiyle birlikte büyük zarf içine konarak teslim edilecektir.

7- Önceki yıllarda düzenlenmiş öykü yarışmalarımızda eserleri dereceye girenler bu yıl yapılacak öykü yarışmasına aynı kategoride katılamaz.

8- Yarışmaya gönderilen öyküler ve öykü kitapları iade edilmeyecektir.

9- Birden fazla kişi tarafından yazılmış ortaklaşa öyküler yarışmaya kabul edilmez.

10- Sarıyer Belediyesi yarışmaya katılan eserlerin bedelsiz olarak basım, reklam, tanıtım, her türlü dijital, görsel, yazılı alanlarda yayımlama, yayma, kopyalama, çoğaltma, hakkına sahiptir.

11- Yarışmada ortaokul, lise, yetişkin kategorilerinde ilk üçe giren öykülere ödül verilecektir. Ayrıca bu kategorilerde mansiyon ödülü verilecektir.

12- Dördüncü kategoride Fakir Baykurt Öykü Kitabı Ödülü “ verilecektir.

13-Seçici Kurul üyeleri yapacakları değerlendirmede bütün kategorilerdeki dereceleri iki katılımcı arasında paylaştırabilir. Bu durumda kategorinin belirlenen ödülü dereceye girenler arasında eşit olarak paylaştırılır.

14- Yarışmaya gönderilen öykülerin bu şartnamenin herhangi bir maddesine aykırılığı, alıntı, kopya ya da başkasına ait olduğunun tespit edilmesi durumunda söz konusu öyküler yarışma dışı bırakılacak olup hukuki sorumluluğu da yarışmacıya ait olacaktır.

15- Yarışmaya son başvuru tarihi 15 Şubat 2021 olup son başvuru tarihinden sonra ulaşan öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır. Postadaki gecikmeler ya da teknik aksaklıklar nedeniyle zamanında ulaşmayan başvurulardan Sarıyer Belediyesi sorumlu değildir.

16- Öyküler Sarıyer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Pınar Mahallesi, Günyüzü Caddesi No:2 Maslak-SARIYER / İSTANBUL adresine elden teslim edilebilir veya APS, Kargo ve kurye ile gönderilebilir.

17- Yarışma sonuçları 24 Mayıs 2021 tarihinde açıklanacaktır. Kazanan öykülerin sahipleri sariyer.bel.tr sitesinde yayınlanacaktır.

18- Ödül töreni tarihi daha sonra ilan edilecektir.

19- Yarışmaya öykü gönderen yarışmacılar bu şartnameyi kabul etmiş sayılır.

SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ:

1. ve 2. Kategori Seçici Kurul Üyeleri:

Hanım Karavelioğlu

Ceren Mansuroğlu

Ayhan Yeşiltaş

Murat Gürbüz

 1. ve 4. Kategori Seçici Kurul Üyeleri:

Hülya Soyşekerci

Halil Genç

Kadir Yüksel

ÖDÜLLER:

Yarışmada dereceye girecek öykü sahiplerine şu ödüller verilecektir:

1.KATEGORİ

BİRİNCİYE: 1500 TL
İKİNCİYE: 1000 TL
ÜÇÜNCÜYE: 750 TL

MANSİYON: 500 TL

2.KATEGORİ

BİRİNCİYE: 2000 TL
İKİNCİYE: 1000 TL
ÜÇÜNCÜYE: 750 TL

MANSİYON: 500 TL

3.KATEGORİ

BİRİNCİYE: 5000 TL
İKİNCİYE: 3000 TL
ÜÇÜNCÜYE: 2000 TL

MANSİYON: 1000 TL

 1. KATEGORİ

Fakir BAYKURT Öykü Kitabı Ödülü: 6000 TL

YARIŞMA TAKVİMİ

SON BAŞVURU: 15 Şubat 2021
SONUÇLARIN İLANI: 24 Mayıs 2021

İLETİŞİM: Çağrı Merkezi: 444 1 722/ Özcan AYDIN Dahili:3313

E- Posta: kulturvesosyalisler@sariyer.bel.tr

Sıradaki içerik:

Fakir Baykurt Öykü Yarışması