Pandemi’de Sahaflar: Tekne Sahaf

avatar

Dolunay Aker

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Pandemi koşulları birçok alanı etkilemeye devam ediyor. Yayıncılık sektörü bu alanların başında geliyor. Yayıncılığın yanında kitapların yaşaması ve okura ulaşması için emek veren sahafların durumu da hiç iç açıcı değil. Ne Okusam Kültür Sanat Platformu olarak aslen Kayserili olan ancak uzun bir süredir Antakya’da yaşayan Alperen Demir’in sahafçılık macerasını sizler için sunuyoruz.

Tekne Sahaf; küçük bir mekân. İçi eski, yeni kitaplarla dolu. Ansiklopediler raflarda okuru bekliyor. Küçük ama samimi. Küçük ancak ne için yolda olduğunu bilen bir sahaf.

Alperen Demir öğrenciliğin yanında sahaf macerasına atılıyor. Pandemi sürecinde memleketi Kayseri’ye dönemediği için Antakya’nın popüler caddelerinden Saray Caddesi’nde küçük bir örtü açıp çeşitli kitaplar satarak geçimini sağlıyor bir süre. Kitap tutkusu onu bu işi büyütmeye yöneltiyor. Küçük bir dükkân kiralayarak eş dosttan topladığı kitaplarla kuruyor Tekne Sahaf’ı

Alperen Demir, kendisini sahaf olarak görmüyor aslında. Bu alanın tecrübe ve birikimle yaşayacağını biliyor. Tekne Sahaf’ı cesaret ve özverisiyle açıyor. Sahaf kültürünün verimleriyle çok şey öğreneceğini ve çok şey aktaracağını düşünüyor.

Pandemi sürecinde işlerin durgunluğu Tekne Sahaf’ın da sorunlarından. Popüler Kültür’ün verdiği zarardan ziyade korsan kitapların ve dijital ortamında kitap kültürüne zarar verdiğini söylüyor Alperen Demir. Okurun kolay ve uygun olanı seçmesi normal ancak bunu yaygınlaştıran nedir? Sahaflar aracılar üzerinden kitap tedarik edebiliyor. Bu yüzden bir kitap sahafa gelene kadar fiyat katlanıyor. Okur genellikle bu ayrıntıya vakıf olmadığı için hızlı tüketime yöneliyor.

Sahaflar hafızanın önemli duraklarından. Antakya’da bu güzel duraklardan biri de Tekne Sahaf.

Alperen Demir ve onun şirin sahafı pandemi koşullarında okurlarını bekliyor.

Adres: Güllübahçe Mah. Kurtuluş Cad. No: 17/A, Antakya/Hatay

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Pandemi’de Sahaflar: Tekne Sahaf