Yasak Bölge Taksim – Erkan Yılmaz

avatar

Abdullah Turan

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yayıncılık serüvenimde temas ettiğim yazar arkadaşlarımızın hayatlarına tanık olmaya devam ediyoruz. Bu Hafta fuar atmosferinde gözlerimin arayacağı insanlardan birini konuk alıyoruz.

A. T.: – Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?
E. Y.:
– Adım Erkan Yılmaz. 1980 Düzce doğumluyum. Gezmeyi, değişik iller gezmeyi, yazmayı ve okumayı seviyorum. Lise çağlarımda edindiğim okuma alışkanlığı beni yazarlığa iten en önemli faktördü. En büyük hayalim yazdığım seri romanın filme uyarlanması.

A. T.: – Yazmaya nasıl başladınız?
E. Y.:
– Yazmaya 2014 yılı yazında başladım. Ondan önce ki yıllarda bu yazmış olduğum seri romanın alt yapısını kafamda oluşturmaya başlamıştım. Çalışırken, müzik dinlerken, otobüste eve giderken hayatımın her anında hala yazmakta olduğum Yasak Bölge Taksim romanının içinde gerçekleşecek olayları kafamda bir film şeridi gibi izliyordum. İlk olarak acaba yazmaya başlasam nasıl bir roman ortaya çıkar fikriyle 2014 yılında başladığım romanımın şu an beşinci serisini yazmaktayım. Okuyucular tarafından özellikle Z kuşağı dediğimiz genç nesil tarafından oldukça sevilen kitabım toplamda 6 kitap olacak. Altıncı kitapta seriyi bitirdikten sonra tüm bu seriden bağımsız müthiş bir spin off çalışmasıyla Yasak Bölge Taksim devrini kapatacağım.

A. T.: – İlk Kitabınızı ne zaman yazdınız? Yayınlanma süreci hakkında bilgi verir misiniz?
E. Y.:
– İlk kitabımı 2015’te bitirdim. O zamanlar o kadar heyecanlıydım ki anlatamam. O yıllarda kendimde daha önce hiç keşfetmediğim özel bir yanımın olduğunu fark etmiştim. Evet yazarlıktan bahsediyorum. Kitabımın yayınlanma süreçleri hep sıkıntı içinde geçti. Anlaştığım yayınevlerinin çoğu verdikleri sözleri tutmadı. O yüzden her kitapta yayınevi değiştirmek zorunda kaldım. Ama hangi yayınevine gidersem gideyim aynı sıkıntılar devam etti. Türkiye’de gerçekten yayıncılık sektörü berbat bir durumda. Hiçbir edebi değeri olmayan kitaplar parlatılırken hak ettiği değer bulamamış yığınla kitap ve yazarlar piyasada mevcut. Bu sektörün düzeleceğini asla sanmıyorum. Böyle devam edecek ve nice genç yazarlar aynı benim yaşadığım sıkıntıları yaşamaya devam edecekler.

A. T.: – Yazmak sizin için ne ifade ediyor? Şu anda yazdığınız bir kitap var mı?
E. Y.:
Yazmak ilk zamanlar hele ilk kitabımı elime aldığımda bambaşka tarif edilemez bir duyguydu ama şu an ne yazık ki bu şevkimi kaybettim. Yazmakta olduğum seri romandan sonra yine aynı kalitede daha önce hiç yazılmamış konularda yine seri romanlar tasarlıyordum ama şu anda hepsini askıya almış durumdayım. Gerçekten şu aralar tek hedefim Yasak Bölge Taksim serisini ve bağımsız “Spin Off” kitabını bitirmek. Daha sonra neler olacak zaman gösterir.
Şu anda Yasak Bölge Taksim serisinin beşinci kitabını yazmaktayım. Bence serinin en harika kitabı olacak bittiğinde. Okurlar ilk kitapta okudukları o masum liseli kızın beşinci kitapta nasıl bu seviyelere geldiğini hayretler içinde ve merakla okuyacaklar. Seriyi bitirdiğimde asalında kitabın gizli kahramanı Neslihan Yılmaz’ın hayatı hakkında bir kitap yazmayı planlıyordum ama onu da planlarımın arasından çıkardım. Onun yerine daha etkili ve tüm Yasak Bölge Taksim serisinden daha heyecanlı tek bir kitapla altın vuruş yapmayı planlıyorum. Bu kitap hakkında şimdiden notlar almaya başladım. Gerçekten müthiş bir kitap olacak.


A. T.: – Okuduğunuz hangi kitabı yazmış olmak isterdiniz?
E. Y.:
– Favori kitabım Adam Fawer’in “Olasılıksız” kitabıdır. Beşten fazla okumuşluğum var ve herkesin mutlaka okumasını tavsiye ediyorum. Bu kitabı yazmış olmayı gerçekten dilerdim. Ama kendi kitabımın da onunla eş değer bir maceraya sahip olduğuna eminim.


A. T.: – Pandemi süreci sizi etkiledi mi? Bu dönemde ne gibi hazırlıklar yaptınız?
E. Y.:
– Tabi ki herkes gibi bu sancılı süreç beni de etkiledi. En çok fuarların kapanmış olmasına üzüldüm. Okuyucularımla iç içe olmak, onlardan kitabım hakkında güzel şeyler dinlemek beni çok heyecanlandırıyordu. Umarım yakın zamanda fuarlar tekrar açılır ve o günlere geri döneriz.
Pandemi süresinde pek bir ön hazırlık yapmadım açıkçası. Yazma şevkimin kırıldığından bahsetmiştim. Bu beni çok etkiliyor. Bir de yayın sektörünün olumsuz etkilerini de sayarsak buna daha ne kadar katlanırım bilinmez. Kendi yayınevim kurma aşamasındayım. Şimdilik sadece telifi dolmuş kitapları ve kendi kitaplarımı basacağım. İlerleyen zamanlarda yakın çevremdeki yazar dostlarımdan teklifler gelirse onları da değerlendirmeyi düşünüyorum.


A. T.: – Son olarak okuyucularınıza ne söylemek istersiniz?
E. Y.:
Yasak Bölge Taksim serisinin devamını heyecanla beklediklerini biliyorum. Gecikme için onlardan çok çok özür diliyorum ama inanın ki elimde olmayan sebeplerden dolayı oldu bu gecikme. Seriyi bitirdiğimde gerçekten okumaya değer müthiş bir hikaye çıkacak ortaya. Bir de son eklediğim spin off çalışmasını katarsam okuyucularımın benden yana olan beklentilerini karşıladığıma inancım tam olacak. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Sıradaki içerik:

Yasak Bölge Taksim – Erkan Yılmaz