Yazmak sadece deneme, kitap, şiir, makale, köşe yazısı… yazmak değil.

avatar

Abdullah Turan

 • e 4

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Merhaba değerli okuyucularımız sizlere kalemine ve sohbetine doyamadığım insanlardan başlayarak kalemlerini ve mizaçlarını tanımanız için yaptığımız röportaj dizisine bu hafta yakinen tanıdığım Müslim Akil Avcı konuk oldu. Haydi yeni bir hayatın derinliklerine tanık olalım.

A.T.: Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?
M. A.: Öncelikle neokusam.org okurlarına selamlarımı iletiyorum. Elazığlıyım. Yaklaşık 8 yıldır Ankara’da yaşıyorum. Siyaset Bilimi ve Hukuk eğitimi aldım. Yazmayı seven kişiliğimden ötürü birçok platformda köşe yazıları ve deneme yazıları kaleme aldım. Ayrıca yayınevleri ile de çalışma fırsatı buldum. Yayıncılığın hem mutfağında bulundum hem de yazar tarafında yer alıyorum. Şimdiye kadar yazdığım üç adet kitabım bulunuyor. Bunlardan biri yayınlanırken diğer ikisi de yayına hazırlanıyor.


A.T.: Yazmaya nasıl başladınız?
M. A.: Yazma serüvenim orta okulda Türkçe derslerindeki kompozisyonlar ile başladı. Yine aynı yıllarda iki adet şiir yazmıştım. Bir yerlere not etmediğim için şu an o şiirlere dair bir kayır bulunmuyor. Daha sonra spor alanında çeşitli gazetelerde ve dergilerde yazılarım yayınlandı. İnternet sitelerinde de yayınlanan yazılarım oldu tabii. 2017 yılının başlarında da ilk kitabımı yazmaya başladım. Bu kitabımın yayın tarihi 2018 Ağustos olarak kayıtlara geçti.


A.T.: Ne zamandan beri yazıyorsunuz?
M. A.: Yaklaşık 15 yıl oldu diyebilirim. Aslında ben “Yazmak” kelimesini çok geniş düşünüyorum. Yazmak sadece deneme, kitap, şiir, makale, köşe yazısı… yazmak değil. Not defterine yazdığınız bir bile yazmayı karşılıyor bence.


A.T.: İlk kitabınızı ne zaman yazdınız?
M. A.: Daha önceki soruların birinde de değindiğim gibi 2017 yılının ilk aylarında ilk kitabım olan Üç Ok’u yazmaya başladım. Kitabın çıkış tarihi Ağustos 2018. Aslında daha önce – 2016 yılı- de kitap yazma girişimlerim oldu ama başarısızlık ile sonuçlandı. Kısmet 2018 yılınaymış.

A.T.: Yayınlanma süreci hakkında bilgi verir misiniz?
M. A.: Ülkemizin kanayan yarası maalesef bu konu. Yayınlama süreci yazma sürecinden daha uzun ve yorucu geçiyor. Türkiye’de üzülerek söylüyorum ki kitap okumadan yayın hayatına girmek isteyen ve giren kişiler var. Hayatında hiç kitap okumamış ama kitap yayınlamak istiyor ve yayınlıyor. Burada tenzih ettiğim isimler olacak tabii ama bu sayı çok az. Yayın hayatındaki bu kuru kalabalık yayınevlerinin politikalarını da etkileyince nitelikli yayınevlerinin sayısı günden güne oransal olarak azalıyor. Bu da eserleri için emek sarf eden bizler için çok zor şartlar oluşturuyor.


A.T.: Yazmak sizin için ne ifade ediyor?
M. A.: Yazmak bence özgürlüktür. Yazmak kelimesini çok geniş tuttuğumu söylemiştim. Belki de bu yüzden özgürlük olarak görüyorum. Uçsuz bucaksız bir denizdesinizdir yazarken. Dümen sizin elinizde. Nereye isterseniz oraya gidebilirsiniz.


A.T.: Şu anda yazdığınız bir kitap var mı?
M. A.: Yayınlanmayı bekleyen iki adet kitabım bulunuyor. Onların yayınlanma süreci ile ilgilenirken kendimi biraz dinlendirmeyi tercih ettim. -2 aydır- Bir süre daha dinlenmeyi düşünüyorum. Bakalım ne kadar sürecek bu süreç hep birlikte göreceğiz.

A.T.: Okumalar yapıyor musunuz?
M. A.: Okuma listem var tabii ki. Ama en çok da okuma gurupları ile okuma yapmayı seviyorum. Yaklaşık 10 12 farklı kişi aynı kitabı okuyorsunuz ama hepiniz farklı değerlendiriyorsunuz bu çok hoşuma gidiyor. Her insanın farklı düşünce yapısı var ve bunu bu guruplarda çok iyi görüyoruz bu da bana ve bize çok şey katıyor düşüncesindeyim.

A.T.: Okuduğunuz hangi kitabı yazmış olmayı isterdiniz?
M. A.: Zülfü Livaneli’nin Kardeşimin Hikâyesi kitabını yazmış olmak isterdim. Kesinlikle ben çok etkileyen bir kitap. Herkese tavsiye ederim.


A.T.: Son olarak okuyucularımıza ne söylemek istersiniz?
M. A.: Öncelikle sizlere teşekkür ederim beni konuk ettiğiniz için. Değerli okuyucularımıza iletmek istediğim bir mesajım var: Okuduğunuz her kitabın hayatınıza dokunması dileğiyle.

 • Nizam-ı Alem Büyük Selçuklu Kitabı Çıktı – Ne Okusam?
  2 yıl önce

  […] Hukukçusu ve roman yazarı olan Elazığlı Müslim Akil Avcı, son kitabı Nizam-ı Alem Büyük Selçuklu‘da Harput’ta başlayan bir hikâyeye yer […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Yazmak sadece deneme, kitap, şiir, makale, köşe yazısı… yazmak değil.