EDİTÖR NEYİ NİYE DEĞİŞTİRİR?

avatar

Abdullah Turan

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Editörler kitaplarda neleri değiştirirler ve neden değiştirirler? Bir metinde yapılan değişiklikler öznel midir değil midir?

Bir editörün yaptığı her değişikliğin mutlaka bir nedeni vardır, editörlük şahsi zevklere göre yapılmaz. Editör metindeki fazla kelimeleri ayıklar, hatalı yazılmış kelimeleri düzeltir, daha duru ve temiz bir metnin ortaya çıkmasını sağlar.

Editör bölümler arasındaki bütünlüğe bakar, yazarın konuyu dağıtıp dağıtmadığına, vermesi gereken bilgiyi eksiksiz verip vermediğine bakar. Eğer fazlalık varsa çıkartır, eksiklik varsa hangi bilgilerin konulması gerektiğine dair yazara geri bildirim verir.

Bir taraftan da belli etik değerler çerçevesinde yazarın hakkını, metinde geçiyorsa üçüncü kişilerin, kurumların hakkını gözetir.
Metindeki bilgilerin doğrulaması (kişi isimleri, tarihler, olaylar) da editörün yapması gereken işlerden biridir.

Bu nedenle bir editöre, “Size kitabımı gönderdim, bir bakar mısınız?” dediğinizde editör size “olur, bakarım” diyemez. Çünkü metni bir okurun okumasıyla bir editörün okuması farklı iki işlemdir. Editör her bir cümleyi tek tek okur ve birçok parametreye göre cümlenin sağlamasını yapar.

Mürsel Çavuş

Kaynak: murselcavus.com

Sıradaki içerik:

EDİTÖR NEYİ NİYE DEĞİŞTİRİR?