Phoenix Edebiyat Serisi Yazarları İmza ve Söyleşi Etkinliği İçin Bir Araya Geldi

avatar

POESİS KİTAP

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Phoenix Edebiyat Serisi yazarları Aydın Zeyfeoğlu, Dolunay Aker ve Ferit Sürmeli, The Bridge Coffe House’da kitapları üzerine söyleşi ve imza günü gerçekleştirdi.


Ferit Sürmeli’nin “Burası Henüz Hiç Bir Yer”, Aydın Zeyfeoğlu’nun “Darjin”, Dolunay Aker’in “Kolyendük” ve Dünya Edebiyatında bir ilk olduğu belirtilen ve Zeyfeoğlu, Aker ve Sürmeli tarafından yayına hazırlanan “29” kitabının imza günü ve söyleşi programına edebiyat severler katılım gösterdi.

DÜNYA’DA İLK
29 Yazarın katkısı ile hazırlanan ve Poesis Yayınevi’nden çıkan “29” adlı şiir kitabının Dünya Edebiyatında bir ilk olduğunu vurgulayan Poesis Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Aydın Zeyfeoğlu: ” 29, Fransız Yazar George Perec’in “E” harfini kullanmadan yazdığı “Kayboluş” romanından esinlenerek hazırladığımız bir kitap çalışması. George Perec, orada “e” harfini kullanmadan romanını yazmıştı ve Türkçe’ye çevrilirken de E harfi olmadan çevirisi yapıldı. Biz de bunun bir adım ötesini yapalım dedik ve alfabemizdeki 29 harfi kullanmadan 29 edebiyatçı arkadaşımıza, her birine birer harf verdik ve o harfi kullanmadan öykü ya da şiir yazmalarını istedik. 29 edebiyatçının katılımları ile ortaklaşa bir çalışma hazırladık. Şiir ve öyküden oluşan deneysel bir eser oldu. Yayına üçümüz hazırladık. Böyle bir eser dünya edebiyatında daha önce hiç yok, bu kitapta sonuçlardan ziyade yaratım süreci ile ilgilendik, öncü bir eser oldu.” diye konuştu.

KALIPLARIN DIŞINA ÇIKIYOR

Ferit Sürmeli ‘nin Poesis Yayınevi’nden çıkan “Burası Henüz Hiç Bir Yer” kitabı hakkında değerlendirmelerde bulunan Poesis Yayınevi Editörü Dolunay Aker, ” Klasik öykü anlayışının dışında ilerleyen bir kitap. Dilin önemli özelliklerine değinen, dili zorlayan ve zaman zaman dilin dışına çıkan ama bir yandan da şiirselliğe seslenen bir kitap. Gündelik yaşamın içinden anları alıp o anları büyüten, o anları öykünün içinde eriten öykü ile şiirin birbirine baktığı bir kitap. Kitaptaki öykülerin her biri okuyucuyu sarsan nitelikte ve biz bu kitabı planlarken ses getirici bir eser olacağını düşünmüştük. Keza öyle oldu, yakında bu eser hakkında güzel gelişmeler olacak. Bu gelişmeyi de okuyucular ile paylaşacağız.” şeklinde konuştular.

Sıradaki içerik:

Phoenix Edebiyat Serisi Yazarları İmza ve Söyleşi Etkinliği İçin Bir Araya Geldi