JOKER: Kelimeler yumruklardan daha fazla hasar verir.

avatar

Aykut Akgül

 • e 5

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Aykut Akgül: Merhaba Joker, bize hızlıca Mete Erpekten ve Joker’in biyografisinden bahseder misin? Hızlıca diyorum çünkü konuşulacakların yanında bunlar bizi yavaşlatsın istemeyiz.

Joker: Ben, Joker ve Jokzilla ayrı kalemler. Hızlı bir giriş için uzun bi paragraf olabilir o yüzden kısaca; MC, prodüktör, söz yazarı, aranjör, ses mühendisi, video editörü, grafiker, graffiti sanatçısı ve eski bir hip hop severim. 

Aykut Akgül: Öncelikle Rap müziğin bir felsefesi olmak zorunda mı, protest, sanatsal ya da illa bir eleştiri getirmek zorunda mı bir şeylere? Bu, hep arka sokaklarda kalan, oradaki hayatlarla sınırlı sayılan rap müziğin dikkate alınma çabası olabilir mi?

Joker: Rapçi felsefe yapmak zorunda mı? Hayır. Hip hop’ın bir felsefesi var mı? Emin değilim. Fakat müzik tarzlarını ve beraberinde getirdiği tavırları birbirinden ayıran önemli detaylar vardır. Kerimcan Durmaz’ı dj kabininde rap yaparken gördüğümüzde bu yüzden sinirleniriz. Aynı şekilde bir rapçi’nin Fatih Ürek şarkısı söylemesi ve göbek atması garip gelecektir. Bu çizgiler dahilindeki ilerleyişe ve verdiğim iki örnekteki absürd davranışlara karşı gösterdiğimiz tavıra bir anlam getirecek olsaydım asla “rap müziğin dikkate alınma çabası” ifadesini kullanmazdım. Çünkü bana tam tersiymiş gibi geliyor.

Aykut Akgül: Jokeri onun bir düşmanıymış gibi eleştirir misin? Hem kişilik, hem müzikal anlamda?

Joker: Bunu şarkılarımda çok kez yapmışımdır. İnsanın kendine düşman olması pek mantıklı gelmiyor fakat eleştirileri başkasının ağzından duymak yerine kendinizle hesaplaşmak cesaret isteyen bir düello.

Aykut Akgül: Bilindiği üzere hiç baş eğmeyen bir tavır ve muhalif bir yapın var, bu duruşun avantajları ve dezavantajları nelerdi?

Joker: Doğruluğuna inandığım konularda taviz vermemek, hedefe odaklanmak, gereksiz gürültülere kulak tıkamak ne kadar zor olsa da bir sanatçıda olması gereken özellikler. Bunun dezavantajı ne olabilir? Şu olabilir. Ben fevri biriyim çabuk sinirlenip her şeyi mahvedebilirim. Tekrar her şeyi eski haline getirmek imkansız olabilir ama bu da umrumda olmaz. Mutlaka bir yolunu bulurum.

Aykut Akgül: Joker eğer bir sanatçı olmasaydı, hangi alanda şimdiki özgüveni ve yeteneğiyle başarılı olur, yine ismini duyururdu?

Joker: Ben 2001 yılında Tepebaşı Kolej Spor Kulübü’nde kalecilik yapıyordum. Onun dışında resim konusunda yetenekliydim. Ama ikisinden birini seçme şansım olsaydı yeni Schmeichel olacağıma inancım tamdı.

Aykut Akgül: Kavga ve Rap?

Joker: Hiçbir zaman kavga yanlısı olmadım ama hayatta kendini ve sevdiklerini koruman gereken durumlar yaşanabiliyor. Ne olursa olsun şu bir gerçek ki kelimeler yumruklardan daha fazla hasar verir.

Aykut Akgül: Rap müzikten beklentin nedir ve ne kadarını elde ettin?

Joker: Rap müzikten beklentim, bana her zaman daha iyisini yapma fırsatını vermesidir. Ne mi elde ettim? Daha yolun başındayım.

Aykut Akgül: Joker anlaşılıyor mu?

Joker: Anlaşılır bir dil kullandığımı düşünüyorum fakat “anlaşılıyor olmak” farklı bir konu. Anlaşılmak bence zordur. Eğer anlaşılmaktaki araç bir şarkıysa, mutlaka o şarkının içeriğinden fazlası yaşanmıştır ve dinlediğiniz şey o hikayeden arta kalanlardır.

Aykut Akgül: Bugüne kadar unutamamış olduğun en çok çekindiğin an neydi?

Joker: Çekindiğim değil de bir anı olarak şu var. 2005 yılında Mersin’de bir parti organize edilmişti ve o zamanlar gerçekten amatördüm, ilk kez Eskişehir’den bu kadar uzağa gidiyordum. Muhtemelen ilk veya ikinci sahnemdi. Çok heyecanlı ve hırslıydım, tam şarkıya girecekken mikrofonun kablosuna bastım ve kablo mikrofondan çıktı. Mal gibi kalmıştım. Sonra sanki kimse görmemiş gibi kabloyu takıp şarkıya devam etmiştim. Garip bir tecrübeydi.

Aykut Akgül: Özellikle mi bir ekip, bir oluşum kurmuyor ya da dahil olmuyorsun? Getto ve çete kültürüne bakış açını merak ediyorum?

Joker: Uzun yıllar oluşum diyebileceğimiz ekiplerde bulundum. İyi işler yaptığımızı da düşünüyorum ama tek başımayken kesinlikle daha etkiliyim. Hiçbir zaman bir Gang düşüncem olmadı buna ihtiyacım yok. Dedim ya kelimeler hep daha net sonuçlar veriyor ve kelimeleri silahtan iyi kullanırım. 

Aykut Akgül: İlham denilen duygu durumuna inanır mısın, böyle bir yanın var mı?

Joker: Kesinlikle. İlham diye bir şey var. Görmeseniz de var.

Aykut Akgül: Dinleyeci kitleni eleştirir misin ve dinleyicilerinle aranda nasıl bir mesafe olsun isterdin, bunu başarabildin mi, başarabiliyor musun?

Joker: Eleştireceğim şeylerin bir sınırı yok. Eğer dinleyicilerimle ilgili hissettiğim şey eleştiri noktasına ulaşıyorsa bunları yazarım. Tabi bununla beraber dinleyicilerimi kırmamaya dikkat ederim. Onların görüşleri ve yorumları benim için her zaman önemli olmuştur.

Aykut Akgül: Diss kültürünün şüphesiz en önde gelen isimlerindensin, sence diss olgusu ülkemizde ruhuyla yaşanıyor, yaşatılıyor mu? Rap camiasının sevmediğin ve hiç değişmeyen yönleri var mı?

Joker: Ülkemizle değil de içinde bulunduğumuz çağ sebebiyle çoğu şey ruhuyla yaşanmıyor diyebilirim. Sosyal medya daha çok tercih edilir oldu bu konuda fakat hiç bir tweet iyi bir diss’le kıyaslanamaz. Sevmediğim şey bunun aksini düşünenlerin olması.

Aykut Akgül: Trap gerekli miydi sence? Trap Türkçe rap’e fayda sağladımı, eğer trap olmasaydı Türkçe Rap’te joker ne olsun isterdi?

Joker: Türkçe sözlü pop müzik uzun yıllardır bir kısır döngü içindeydi ve bu devir teslim eninde sonunda gerçekleşecekti. İnsanlar sokakta “rap artık popüler, artık herkes rap dinliyor.” diyorlar ama bilmedikleri bir şey var, o da rap müziğin bundan 10 yıl önce de zaten popüler ve özel olduğu gerçeği. Bu 10 yıl içinde değişen neydi peki? Tabi ki sosyal medya! Çünkü 10 yıl öncesine baktığımızda yine en popüler dizilerde rap çalıyordu, yine sinema yapımlarına soundtrack’ler verilebiliyordu. Hatta bi çok rap’çi bu dizi ve filmlerde rol bile aldı. Trap’te sevmediğim şey içeriği anlamsız ve günü kurtaran Clubber kafası. Herkes hayatında hiç görmediği kaltaklar hakkında, Türkiye satış fiyatı 3 milyon lira olan arabalar hakkında atıp tutabiliyor. Bu bana anlamsız geliyor. Çünkü sırf Show Business diye Instagram’a sahte dolarlar içinde fotoğraflar koymak gerçekten saçma.

Aykut Akgül: Ceza, Sagopa Kajmer ve Fuat Ergin?

Joker: Herkes biliyor onları dinledim. Bütün gençliğim boyunca hem de. Ve bu gerçekten kariyerim süresince de övünerek bahsettim. Bugün sadece tavırlarındaki yumuşamayı kabullenemiyorum.

Aykut Akgül: Türkçe Rap’te Lirik mi Sound mu ve cevabın zamanla değişir mi?

Joker: Kesinlikle lirikler benim için daha önemli. Ben dans ettirmiyorum ve bu yüzden rakamlar umrumda değil. Beni gerçekleri duymaya cesareti olanlar dinliyor.

Aykut Akgül: Joker ve edebiyat?

Joker: Edebiyat öğretmenlerim şaşkın onlar kafiyeleri öğretmediler. Neden hiç bir kelimesinden anlamadığım şeylerdi örnek verilen? Ben de defterime grafitti çizdim Tanzimat Dönemi çözmek yerine. Yeteri kadar katlandım menopoz hocalarımın komplekslerine.

Aykut Akgül: Müzikal anlamda pişmanlıkların var mı?

Joker: Asla.

Aykut Akgül: Son olarak sözü sana bırakıyorum.

Joker: Röportaj için teşekkür ederim. Sağlıkla kalın!

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Mehmet
  7 gün önce

  Kelimeler her zaman yumruklardan daha fazla hasar verir.

  yorum beğen
 • Baki
  1 hafta önce

  Üstad harika konuşmuş

  yorum beğen
 • Gökhan Çayıroğlu
  1 hafta önce

  Joker uzun yıllardır takip ettiğim sevdiğim ve örnek aldığım bir isim ve söylediklerini kadar doğru ki sorsan herkes çete herkez king ama şarkıları fos karekteri fos yani yazdigiyla çelişen değilde yazdigiyla doğruyu gösteren az insan kaldı ki joker onlardan biri devam et abim benim

  yorum beğen
 • Dinleyici
  1 hafta önce

  Güzel şeyler öğrendim en sevdiğim mc hakkında teşekkürler.

  yorum beğen
 • Ahmet Yasin Bahadır
  1 hafta önce

  Abi adamsın sen her zaman arkanda seni ölümüne savunacak bir kitlen var unutma. M.O.B tayfası daşşağını yesin.

  yorum beğen
 • Ibrahim
  1 hafta önce

  Joker rakipsizsin

  yorum beğen
 • Oğuz
  1 hafta önce

  J VITAMİNİ nden beri dinleyicisiyim. O zamandan bu zamana çok şey değişti ama Jok değişmedi, hep destek tam destek!

  yorum beğen
 • Aydın Zeyfeoğlu
  1 hafta önce

  Güzel bir söyleşi olmuş 👏 Tebrikler Aykut, tebrikler Joker. ✌️✔️👋👏Sorular ve cevaplar cuk oturmuş. ✌️💣

  yorum beğen
 • Bubo Aba
  1 hafta önce

  kralll be

  yorum beğen
 • Hans
  1 hafta önce

  Türkçe rapin kralı

  yorum beğen
 • Yasin çelebi
  1 hafta önce

  Şahsen Bu Piyasada bugün Joker rap yapmasa kaliteli rap dinliyemiycez o kesin.

  yorum beğen
 • Mete Erpek
  1 hafta önce

  JOKER bu ülke için fazlasın ciddi anlamda fazlasın.Rap için aranan her şeye sahip bir adam ve gerçekten yükselmesi gereken kültür heyecanla takip ediyorum.Edit:5 yıllık dinleyicilerden değilim 🙂 GÜNLER GECELERE İSYANLARDA!

  yorum beğen
 • Musa AVCI
  1 hafta önce

  Abi 19 yasindayim 11 yasimdan beri rap muzik dinliyorum ve en sevdigim 3 mc den birisin.

  yorum beğen
 • Kürşad Bozak
  1 hafta önce

  Eski bir hip hop severdi artık profesyonel bir mc

  yorum beğen
 • Kerem
  1 hafta önce

  Her sözü her söylediği muazzam bir röportaj olmuş. Seviyoruz seni Jok !

  yorum beğen
 • Tayfun
  1 hafta önce

  Jokerin ruh dediği şey tam olarak şu eskiden yaşadıklarını paylaşacak bir platform olmadığından herşeyi Türkçe rap ile anlatıyorlardı şimdiyse sosyal medyadan arta kalanlarla rap yapılıyor

  yorum beğen
 • kaosgerigeldi
  1 hafta önce

  Her şeyi Jokerin sesiyle okudum.

  yorum beğen
 • Taha Çelebi
  1 hafta önce

  Kısa ve net cevarplar vermiş. Dobra adam, ne söylenmesi gerekirse söyler ve hiç çekinmez.

  yorum beğen
 • Jokzilla
  1 hafta önce

  Bossligden sonra yeni şarkı bekliyoruz kesinlikle

  yorum beğen
 • Emre
  1 hafta önce

  Kral adam

  yorum beğen
 • Kriyus26
  1 hafta önce

  Çok Verimli Bir Röportaj Olmuş Tebrik Ediyorum.
  Her Zaman JokSensei!

  yorum beğen
 • Furkan Bağlıbel
  1 hafta önce

  Kalitesini her yerde bellin ediyor.

  yorum beğen
 • SlimShady!
  1 hafta önce

  Mete abi bu yorumu görüyorsan eğer ; gerçekten çok az üretiyorsun ya bu röportajta söylediklerini beat açıp bol kafiyeli bir şekilde bizlere sunarsın umarım ve artık seninde Albüm yapma vaktin geldi element albümü hiç iç açıcı değildi sert ve biraz da protest bi albüm yapsan keşke 🙂

  yorum beğen
 • Nazar
  1 hafta önce

  mükemmel olmuş

  yorum beğen
 • Nazar
  1 hafta önce

  joker adamdır

  yorum beğen
 • Gang mang
  1 hafta önce

  Jokzillla doğar mı tekrar diye sorsaydınız özledik

  yorum beğen
 • Koray Temel Karakaya
  1 hafta önce

  Jokeeerrrrrrr

  yorum beğen
 • Efekan Dalgaovich
  1 hafta önce

  Eski bir hip hop severim . Net abi , daha ne desin adam .

  yorum beğen
 • Adem
  1 hafta önce

  Şarkı albüm bişe çıkcakmı sorsaydınız bari hep bildiğimiz şeyleri okuduk yine

  yorum beğen
 • İsmail
  1 hafta önce

  Mete abiyi çok severim ve en sevdiğim özelliği ise kendi olması.
  Seviliyosun abi

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

JOKER: Kelimeler yumruklardan daha fazla hasar verir.